دانشجویان مازندرانی

این وبلاگ برای دانشجویان مازندرانی تهران تاسیس شده است

 

http://fa.wikipedia.org/

از مراسم سنتی و رسمی مازندران تیرماه سیزده است که در اواسط آبان هر سال برگزار می‌شود. البته روایات مختلف در مورد تیرماه سیزده وجود دارد. می‌گویند پیروزی کاوه بر ضحاک و آرش کمانگیر و جشن مهرگان است. در این شب همه خانواده کنار هم جمع می‌شوند و تا پاسی از شب به خوردن تنقلات و گوش دادن به قصه و افسانه‌های بزرگ ترها سپری می‌کنند جوانان هم با در دست داشتن ترکه‌ای بلند که کیسه‌ای به انتهای آن بسته شده است. همراه کودکان به در خانه‌ها رفته و با سر و صدا و کوبیدن چوب به درخانه‌ها و لال بازی از صاحب خانه تقاضای هدیه می‌کنند به آنها پول، میوه، شیرینی داده می‌شود. هنگامی که لال به همراه گروه خود در کوچه‌ها شروع به حرکت می‌کند این اشعار را می‌خواند:

لال بیمو، لال بیمو، پارسال و پیرار بیمو، چل بزن دیگه بزن، لال انه لالک انه، پیسه گنده خوانه، سالو ما ارزون نوه، لال مار رسوا نو، لال انه لالک انه، پاربورده امسال انه

 لال آمده، لال آمده، پارسال و امسال امده، چرخ نخ ریسی را حرکت بده، به دیگ بزرم، لال آید، لال کوچک می‌آید، کسی که شیرینی پیس کنده می‌خواهد می‌آید، سال و ماه ارزان نمی‌شود، لال بزرگ رسوا نمی‌شود، لال می‌آید، لال کوچک می‌آید، پارسال رفته امسال می‌آید.

آرش کمانگیر

در برخی دیگر از نقاط مازندران نیز آن را منسوب به پرتاب تیر آرش از دماوند به سوی ملک توران که موجب پایان بخشیدن به جنگ‌های چند ساله ایران و توران گردید می‌دانند و آن را در 12 تا 15 ماه تیر ( بسته به اعتقادات محلی ) و همین طور بنابر تقویم مازندرانی یا تقویم خورشیدی جشن می‌گیرند، شایان ذکر است که تیرما سیزده شو بسیار پابرجاست و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و هرگز فراموش شدنی نیست هرچند در مورد آن اختلافات زیادی وجود دارد.

 

بنویشت بیی درشنبه چهاردهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 12:54 توسط رضا کامی|


مطلبای آخر
» فرهنگ فلاح نابغه مازندرانی
» برگزاری جشن نشاء در آمل
» جان مار!ته روز موارکا
» اطلاعاتی درمورد اهدا یاخته (سلول) بنیادی واهمیت آن
» موسیقی مازندرانی و آذری در تالار وحدت تهران -در حمایت از زلزله زدگان آذری
» سومین مراسم آیینی«تتی»(جشن شکوفه)مازندرانی در تهران برگزار می شود
» شیونگ(پارپیرار3)-اثر فرهود جلالی
» موارک باد
» شعر تبري: علي شيرين‌دوست- ساري
» یک نخبه =هزاررنج (درد و دل های علیرضا رضایی نخبه مازندرانی )
Design By : Pars Skin